EP: Drugi poraz šampionki, protiv Slovenije za prolaz

Ženska košarkaška reprezentacija Srbije poražena je od Francuske u meču drugog kola Grupe C Evropskog prvenstva u Češkoj sa 73:57 (19:15, 15:18, 9:19, 21:14).

Srbija je odlično krenula u odbrani, bila solidna i u napadu, ali je Francuska brzo uspostavila ravnotežu i furioznom poslednjom četvrtinom slomila Srbiju.

Francuska sada ima dve pobede, a Srbija dva poraza u grupi. Naša reprezentacija se nada pobedi protiv Slovenije od najmanje šest poena i pobedi Francuske nad Grčkom da bi mogla da računa na prolaz dalje.

U prvom meču Srpkinje su poražene od Grčke rezultatom 69:60, dok su Francuskinje slavile protiv reprezentacije Slovenije sa 70:68. Slovenija je ranije u toku dana pobedila Grčku 59:56.

Odlična odbrana Srbije pokazala je da je na parket protiv Francuske izašla potpuno druga ekipa u odnosu na onu protiv Grčke. Agresivna igra na spoljnim pozicijama, zatvaranje reketa za prodore i krađe povratnih pasova iznenadile su Francusku koja je ređala izgubljene lopte u prvoj četvrtini.

Ono što nisu uspevale u napadu šutevima sa poludistance i van linije za tri poena, Francuskinje su nadoknađivale dobrim skokom koji je funkcionisao tokom cele utakmice.

Prilagodile su se do kraja prve četvrtine, a već do poluvremena došle do minimalnog vođstva. Skrela pogađa za dva i 30:29 za Francusku. Loše građenje svog obruča i ofanzivni skokovi Francuskinja pravili su velike probleme Srbiji koja poluvreme rešava u svoju korist trojkom Jelene Milovanović za 34:33 u poslednjoj sekundi.

Već od početka treće četvrtine videlo se da će Srbija imati velikih problema da dođe do pobede. Iako su Francuskinje imale čak 14 izgubljenih lopti naspram 4 izgubljene lopte Srbije u jednom trenutku, počele su da prave razliku.

Srbija je pred kraj treće deonice potpuno posustala i više od četiri minuta bila bez poena što je Francuska znala da kazni i po prvi put dođe do dvocifrene prednosti 51:41.

Tokom tog perioda je viđen blickrig Žoanes koja je sa dve brze trojke pokrenula Francusku, a tamo gde je ona stala u trećoj, nastavila je Dumers u poslednjoj četvrtini. Trojke, flouteri, dodavanja i finte za koje srpske igračice nisu imale rešenje, u gotovo svakoj situaciji je plej Francuske znala šta da radi.

Na početku završne deonice, Srbija je mini serijom i trojkom Jelene Milovanović prišla Francuskoj na 52:48, ali od tog trenutka je na terenu postojala samo Dumers.

Već na tri minuta do kraja utakmice bilo je jasno da će Srbija teško do preokreta jer su Francuskinje održavale prednost iznad 10 poena i do kraja su samo povećale razliku na 16 poena, te nanele Srpkinjama drugi poraz.